У Феодосії увічнили військові армії РФ, які загинули під час повномасштабного вторгнення в Україну. У цьому місті встановили Алею пам'яті, завдяки якій стало відомо про військові втрати РФ у цьому регіоні. Які ці втрати та ким були військові РФ із меморіальних фото, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.
У Феодосії у грудні відкрили Алею пам'яті на честь російських військових, які загинули під час повномасштабного вторгнення в Україну. На ній зібрано десятки фото та імен.
«На Алеї пам'яті встановили сім меморіальних стендів з іменами 84 феодосійців, чиї подвиги та жертви ніколи не будуть забуті», – сказав голова російської адміністрації Феодосії Ігор Ткаченко.
За його словами, ці загиблі воювали на Донбасі, у Запорізькій та Херсонській областях України, а також у Білгородській та Курській областях Росії, куди цього року увійшли Збройні сили України.
Незважаючи на те, що Ігор Ткаченко заявляє, що Алея пам'яті присвячена феодосійцям, Крим.Реалії з'ясували, що багато, чиї фото розміщені на ній, – не кримчани, а російські військові, які приїхали служити на півострів після його анексії у 2014 році. Деякі – із судимостями.
Судячи з дат на табличках, вони загинули у різні роки війни – починаючи з 2022 року та 2024 року.
Поява цієї алеї показала чергову групу загиблих учасників війни з Україною, яких роками приховувала влада РФ.
Втрати Феодосії
З найсвіжіших втрат російської армії на війні з Україною – 26-річний Микола Крикун із Феодосії. Він загинув восени. За даними пабліку «Репортер Восточного Крыма», він народився у селі Семисотка Ленінського району, виховувався у дитячому будинку. Після того, як одружився, жив із родиною у Феодосії.
Коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, Микола Крикун добровольцем подався воювати.
«Його підрозділ відбивав атаки українських бойовиків у Курській області, де Миколу Володимировича було смертельно поранено 9 вересня. Похований із почестями на Алеї слави у Феодосії. Посмертно нагороджений Орденом Мужності», – пише паблік.
23-річний російський військовий Сергій Мех, фото якого є на Алєї пам'яті у Феодосії, мав судимість. Як з'ясували Крим.Реалії, в 2019 році він був засуджений підконтрольним Росії міським судом Феодосії за грабіж, скоєний групою осіб за попередньою змовою (ч. 2 ст. 161 КК РФ).
Згідно з рішенням суду предметом пограбування був мобільний телефон Iphone 5S, рюкзак та особисті речі потерпілого, з яким учасники змови познайомилися напередодні. Щоб відібрати їх у власника, Сергій Мех та його друг побили його і, відібравши майно, втекли.
У суді обидва підсудні вину визнали повністю, розкаялися, звернулися з явками з повинною, активно сприяли розкриттю та розслідуванню злочину, погодилися з висунутим ним звинуваченням, а також підтримали клопотання про ухвалу вироку без проведення судового розгляду, йдеться у рішенні суду.
Обом призначили покарання у вигляді умовного позбавлення волі з дворічним випробувальним терміном.
На меморіалі вказано, що чоловік загинув 2024 року. Але де це сталося, невідомо.
43-річного Володимира Сичука в 2020 році було засуджено підконтрольним Росії міським судом Феодосії за торгівлю наркотиками. Згідно з рішенням суду, його засудили до шести років позбавлення волі. Коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, Володимир Сичук ще мав відбувати покарання. Але опинився на фронті і там загинув.
За незаконний збут наркотиків був засуджений у Феодосії у 2018 році ще один військовий РФ, зображений на Алеї пам'яті, Костянтин Пелесесенко. Він скоїв злочин у складі групи осіб за попередньою змовою, йдеться у рішенні суду. Пелесесенко провину заперечував і намагався оскаржити вирок. Але суд залишив його апеляцію без задоволення.
41-річний Павло Бартощак родом из смт Нова Маячка Херсонскої області, але мешкав у Феодосії.
Був контрактником у російській армії, служив у 126-й окремій бригаді берегової оборони Чорноморського флоту РФ. Під час війни командував відділенням.
Загинув у липні 2022 року під Херсоном, зустрів смерть на батьківщині.
Серед кримчан, яким віддають славу на Алеї пам'яті, значиться Дмитро Нестеров.
Феодосієць був кадровим військовим РФ, служив у 56-му десантно-штурмовому полку. Воював на херсонському напрямі.
Українське слідство підозрює його у масовому вбивстві цивільних у селі Правдине Херсонської області навесні 2022 року. У повідомленні про підозру зазначено, що Дмитро Нестеров «за попередньою змовою з іншими невстановленими військовослужбовцями РФ здійснив умисне вбивство» сімох людей, серед яких була неповнолітня. Згідно з підозрою, частина цих людей були вбиті пострілом у потилицю, а решту підірвали вибуховим пристроєм у будинку.
Позиція самого Нестерова у цій справі невідома. Підозру йому висунули на початку червня 2023 року, а вже наприкінці того ж місяця військовий загинув.
Кримська «солянка»
Серед кримчан, які представлені на Алеї пам'яті – не тільки феодосійці. На деяких фото – військові з інших регіонів Криму.
43-річний Віктор Реньгач був кадровим військовим російської армії, служив у 18-му зенітно-ракетному полку (в/ч 85388). Похований у селі Льговське Кіровського району. На фото Алеї пам'яті у Феодосії загинув у липні 2022 року. Де встиг повоювати і за яких обставин загинув, невідомо.
Серед загиблих увічнений 30-річний Владислав Келер народився у селі Новопокровка Кіровського району.
До російської армії мав спеціальність автослюсаря, а воювати з Україною пішов добровольцем.
«За станом здоров'я Владислав Келер в армії не служив, але з початком спецоперації (так у Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну – КР) не зміг залишатися осторонь і вважав за свій обов'язок йти служити добровольцем. Під час одного з боїв 5 січня 2023 року його життя обірвалося», –повідомила російська влада Феодосії.
Російськи «гості» Криму
Багато військових, про які російська влада Феодосії говорять як про місцеві, насправді не мають прямого відношення до Криму. Наприклад, 42-річний Павло Кислощаєв, фото якого розміщено на Алеї пам'яті, – не кримчанин. На його сторінці в соцмережі зазначено, що він був родом із російського Челябінська. У Крим переїхав після анексії 2014 року.
«Я тепер у Криму проживаю», – такий статус досі встановлений на його сторінці у соцмережі «Вконтакті».
Павло Кислощаєв публікував свої фото у російській військовій формі ще до початку повномасштабного вторгнення РФ до України. На запитання друзів у коментарях писав, що він є резервістом-контрактником у проекті «БАРС» (бойовий армійський резерв країни). Цей резерв формували в Росії з числа громадян, які перебувають у мобілізаційному людському резерві для участі у військовій підготовці. Участь у цьому резерві передбачала доплату до основного заробітку та присвоєння військової посади та звання.
Коли Росія розпочала велику війну з Україною, Павло Кислощаєв вирушив на фронт. Загинув у березні 2024 року. Де воював, невідомо.
37-річний Сергій Апанович служив у 56-му десантно-штурмовому полку РФ, що базується у Феодосії. Був контрактником. За словами його дружини, «з усіх сил намагався потрапити на службу в цей полк», і коли йому це вдалося, він «був такий гордий, аж на крилах туди летів, він так хотів допомогти їм».
Сергій Апанович загинув у серпні 2022 року. Де саме це сталося і де він перед цим встиг повоювати, невідомо.
31-річний Йигіталібек Жумаєв – росіянин, родом із Самарканда (Узбекистан). З дитинства жив у місті Азбест Свердловській області Росії.
Служив у російській армії за контрактом з 2010 року, закінчивши перед цим Суворівське військове училище у Казані. Брав участь у бойових діях у Дагестані та Сирії.
Напередодні повномасштабного вторгнення Росії в Україну Йигіталібека Жумаєва перевели на службу до Криму – до 56-го десантно-штурмового полку 7-ї десантно-штурмової дивізії у Феодосії. Потім він вирушив воювати на материкову частину України, пише паблік «Новости Асбеста».
За даними російського порталу «Народы Урала», Жумаєв воював на Херсонському напрямку та загинув у серпні 2022 року в селі Чорнобаївка Херсонської області.
У цьому селі під Херсоном розташовані військовий аеродром та цивільний аеропорт «Херсон». Активні бої між ЗСУ та армією РФ за ці об'єкти тривали з кінця лютого до початку листопада 2022 року.
Російські втрати на цьому напрямі були такими масштабними, що село Чорнобаївка стало мемом російсько-української війни як «символ бездарності російського командування».
Жумаєв не мав прямого відношення до Феодосії та Криму, похований в Асбесті. Чому російська влада вирішила внести його на Алею пам'яті у Феодосії, не відомо.
Скільки ще?
Про деяких військових РФ, представлених на Алеї пам'яті у Феодосії, дуже мало інформації. Як вони потрапили на війну з Україною та де загинули, невідомо. Така ситуація, наприклад, із 47-річним Русланом Стоматом, вбитим у березні 2023 року.
У відкритому доступі немає навіть його по батькові. Не вказано воно і на Алеї пам'яті у Феодосії.
Також на Алеї пам'яті у Феодосії значиться і 19-річний Андрій Проскурін. Судячи з віку, міг бути строковиком. У жовтні російська влада Феодосії передала його родичам орден мужності, яким російський військовий нагороджений посмертно. Іншої інформації про неї немає.
Військові з феодосійської Алеї пам'яті – не єдині втрати РФ у цьому місті. У лютому у Феодосії було відкрито ще один Z-меморіал. На плиті з двох сторін нанесено кілька десятків імен російських військових. Практично всі загинули у 2023-2024 роках.
Російські військові гинуть не лише на фронтах материкової частини України, а й від ударів ЗСУ по військових об'єктах РФ у Криму. Скільки їх, достеменно невідомо, оскільки російська влада ретельно приховує цю інформацію. Крим.Реалії змогли верифікувати та назвати першу тисячу кримчан, які у лавах російської армії воювали проти України та загинули.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.